2015-03-14 11:58

Internetové prohlížeče v regionu CEE

Trh prohlížečů v České republice je rozdělen poměrně rovnoměrně: téměř třetinu zobrazení webových stránek generují prohlížeče Internet Explorer a Mozilla Firefox, čtvrtinu má Chrome. Podíl MSIE u nás a v celém regionu meziročně klesá, zatímco Google Chrome roste na většině analyzovaných trhů. V ČR se podíl Google Chrome zvýšil za posledních 12 měsíců o 5 %, zatímco podíl MSIE se ve stejném období snížil o 6 %.

Internet Explorer dosahuje největšího počtu zobrazení webových stránek v České republice, Estonsku a Slovinsku, které mají rovněž nejvyšší počet starších internetových uživatelů ve věku 55+. Ze všech států regionu CEE je MSIE nejpopulárnější právě v ČR, kde si drží první místo v žebříčku nejpoužívanějších internetových prohlížečů s podílem 32 %. Oproti tomu na většině trhů regionu střední a východní Evropy začíná dominovat Google Chrome, který má velmi vysoký podíl například v Moldavsku, Lotyšku či Bulharsku. Na některých východních trzích má silnou pozici Opera (Ukrajina a Bělorusko), která dosahuje v ČR pouze asi čtyřprocentního podílu a její růst meziročně stagnuje. Zajímavou výjimkou je slovenský trh, kde jako na jediném trhu regionu CEE dosahuje vysokého podílu zobrazení stránek mobilní prohlížeč WebKit Mobile (18 %).

Kimon Zorbas, CEO sdružení IAB Europe, komentuje situaci na trhu prohlížečů v regionu CEE: „Konkurence mezi prohlížeči poskytuje uživatelům bohatší výběr a zkušenosti a na druhou stranu pomůže společnostem v oblasti internetu pochopit požadavky a potřeby uživatelů. Webové stránky www.rankingcee.com provozované společností Gemius jsou výbornou pomůckou pro pochopení trendů na trhu prohlížečů.”

Data pochází z výzkumné studie gemiusTraffic. Výsledky pro jednotlivé státy a popis metodologie studie se nachází zde: http://www.rankings.cz/.

Do schránky> Tisk

Typ obsahu

analýza

oblast

Technologie

Chcete se dozvědět více o tomto tématu?

Kontaktujte nás

Získejte všechny zprávy, názory a příručky v jednom e-mailu!

Přečtěte si náš newsletter