2015-03-12 18:30

Konec podpory pro Windows XP – problém, nebo příležitost?

Začátkem dubna oběhla celý internetový svět zpráva o ukončení podpory operačního systému Windows XP ze strany společnosti Microsoft. Gemius zkoumal, jak toto rozhodnutí zasáhne uživatele v jednotlivých evropských státech, a dále zjišťoval, jak vysoký podíl uživatelů tento operační systém ještě používá.

Výsledky studie ukázaly, že nejvyšší podíl má systém Windows XP v Bosně a Hercegovině (38 % všech zobrazení měřených na tomto trhu společností Gemius pochází z tohoto OS) a Bulharsku (33 %). Naopak nejnižší podíl zaznamenal tento operační systém v Dánsku (4 %), Portugalsku (15 %) a na Slovensku (18 %). „Data ukazují zřejmou souvislost mezi zralostí trhu a instalací novějších verzí systému Windows. V Dánsku je odvětví internetu jedním z nejrozvinutějších na světě a tento fakt se odráží rovněž v popularitě novějších a lepších verzí operačních systémů. Nicméně systém Windows XP byl velmi úspěšný a populární v mnoha částech Evropy. V této souvislostije tedy prodloužení podpory systému Windows XP až do července 2015 správným rozhodnutím“, říká Kimon Zorbas, ředitel mezinárodní společnosti Digital Business Consulting Group.

V České republice dosahoval systém Windows XP v březnu 2014 podílu více než 23 %. Z toho vyplývá, že téměř čtvrtina zobrazení stránek měřených společností Gemius v České republice byla generována počítači s tímto systémem. Ovšem začátkem dubna tento podíl poklesl na 22 % a lze předpokládat, že se bude i nadále snižovat. Nicméně Windows XP je stále druhým nejpoužívanějším operačním systémem na českém trhu. Řadí se tak za systém Windows 7, který obsadil první místo v žebříčku operačních systémů v červenci 2012 a od té doby drží přibližně padesátiprocentní podíl zobrazení stránek.

Data pochází z webových stránek http://www.rankingcee.com/ za období březen 2014.

Do schránky> Tisk

Typ obsahu

analýza

oblast

Technologie

Chcete se dozvědět více o tomto tématu?

Kontaktujte nás

Získejte všechny zprávy, názory a příručky v jednom e-mailu!

Přečtěte si náš newsletter