2015-03-14 14:02

Polovina uživatelů nakupujících online měla s nákupem potíže

Nejpoužívanější e-commerce služby mezi českými uživateli jsou podle studie E-commerce od společnosti Gemius srovnávač cen Heureka.cz, aukční portál Aukro.cz, e-shop Alza.cz a slevový portál Slevomat.cz, které jsou lídry ve svých kategoriích. Internetoví uživatelé se rozhodují pro nákup v e-shopech především kvůli možnosti objednat si zboží kdykoliv (67 %) a také kvůli úspoře času a peněz (62 %). Polovina uživatelů nakupujících v internetových obchodech a na slevových portálech zaznamenala během …

Studie E-commerce od společnosti Gemius, připravena ve spolupráci s partnery, společnostmi Seznam.cz a Centrum Holdings, je nejrozsáhlejším výzkumem na českém trhu, mapujícím vztah internetových uživatelů k online nakupování. Studie, rozdělené do několika částí, které prezentují mimo jiné informace o nakupování v internetových obchodech, na slevových portálech, prostřednictvím mobilních zařízení a QR kódů, se zúčastnilo 1 750 uživatelů ve věku 15+.

Dle výsledků studie nakupuje na internetu již 90 % českých internetových uživatelů, což je o 6 % více než před dvěma lety, avšak frekvence nakupování zůstává stabilní. Téměř polovina uživatelů nakupuje přes internet několikrát do roka a třetina alespoň jednou měsíčně; tyto údaje se od roku 2010 nezměnily. Uživatelům při nákupech v e-shopech vadila především dlouhá doba doručení zboží, přičemž tento faktor zaznamenal v porovnání s předchozí etapou výzkumu v roce 2010 největší nárůst. Zákazníci internetových obchodů se setkali také s nedostatkem informací během nakupování či nepravdivými informacemi uvedenými na webové stránce. Dále si klienti internetových obchodů stěžovali na nedostatečné zákaznické služby a problémy s reklamací zboží.
11 % uživatelů uvedlo v případě slevových portálů a agregátorů slev špatnou logistiku, to znamená, že po objednání zlevněných služeb jich nemohli využít kvůli nedostatku volných termínů.

Podle výsledků studie E-commerce velká část internetových uživatelů začne něco na internetu nakupovat, ale nakonec se rozhodne od svého záměru ustoupit, a to z několika důvodů. Hlavními z nich jsou: vysoká cena za doručení zboží, nedostatečný popis uvedeného produktu a nedůvěra v bezpečnost online nákupu. Mnoho potenciálních zákazníků si také našlo lepší nabídku v jiném obchodě. Téměř tři čtvrtiny českých internetových uživatelů alespoň jednou nedokončily nějaký svůj započatý nákup přes internet a pouze 13 % ho vždy dokončilo.

„Náš průzkum provádíme pravidelně již od roku 2007 a díky tomu můžeme sledovat trendy na trhu e-commerce, který se za posledních pět let poměrně rychle rozvinul. Na základě dat z výzkumu víme, že na internetu nakupuje nejen stále větší množství uživatelů (o 30 % více než v roce 2007), ale že tito uživatelé se učí využívat nástroje, které jim nákup usnadňují a snižují cenu produktu či služby. Zjistili jsme například, že již více než polovina uživatelů vyzkoušela srovnávač cen a téměř třetina slevový portál a tento počet bude nadále růst“, říká Tomáš Sedláček, Country Manager společnosti Gemius.

Studie E-commerce 2012 obsahuje krátkou, bezplatnou zprávu a plnou verzi, kterou je možné zakoupit u agentury Gemius. Bezplatná zpráva prezentuje vybrané výsledky za rok 2012 a plná studie obsahuje údaje z průzkumů provedených v letech 2010 a 2012 a detailně analyzuje oblast e-commerce v ČR.

Více informací o studii a bezplatné verze zprávy za rok 2012 a 2010 naleznete na webových stránkách http://www.ecommerce-studie.cz/

Studie E-commerce 2012 - Základní data pro studii byla shromážděna dotazováním pomocí webového formuláře ve dnech 20-28. 06. 2012. Studie se zúčastnilo 1750 respondentů. Oslovení respondenti, čeští uživatelé internetu, vyplnili dotazník, který se náhodně objevoval na vybraných českých webových stránkách. Studie E-commerce se provádí každoročně již od roku 2007.

Do schránky> Tisk

Typ obsahu

zpráva

oblast

Obchod

Chcete se dozvědět více o tomto tématu?

Kontaktujte nás

Získejte všechny zprávy, názory a příručky v jednom e-mailu!

Přečtěte si náš newsletter