2015-03-14 16:44

Ukrajinská média během krize

Politické události na Ukrajině ovlivnily nárůst návštěvnosti mezinárodních sociálních sítí Facebook a Twitter, zpravodajských webů i neveřejných online televizních stanic. Naopak návštěvnost lokálních online portálů se snížila. Tyto informace přináší analýza společnosti Gemius.

Klíčová role sociálních sítí

Před politickými událostmi posledních týdnů nebyl Facebook mezi ukrajinskými uživateli příliš populární. Tuto sociální síť navštěvovala méně než třetina internetových uživatelů (28,5 %), což představuje druhý nejnižší výsledek ze všech zkoumaných evropských států (méně uživatelů měl Facebook pouze v Bělorusku, a to 19 %). Naopak velice populární byla největší lokální sociální síť Vkontakte, již ve stejném období navštěvovalo více než 60 % ukrajinských uživatelů. Nicméně po protestech proti vládě se situace na on-line trhu začala měnit. V lednu letošního roku se návštěvnost Facebooku zvýšila na 32 %. Rostla také popularita Twitteru, jejž v daném období navštívilo o 3 % uživatelů více než před protesty, a to 13 %. Zatímco mezinárodní sociální sítě získávaly nové uživatele, klesala popularita lokální sítě Vkontakte, a to z 61 % (v říjnu 2013) na 58 % (v prosinci 2013). Nicméně v lednu 2014 se návštěvnost webových stránek VK.com vrátila na původní úroveň (62 %).

Zvýšená aktivita na zpravodajských webech

Analýza denní aktivity uživatelů webových stránek v průběhu listopadu, prosince a ledna dále ukazuje, že během událostí na Ukrajině trávili uživatelé na sociálních sítích více času. Zvlášť patrné je to v případě Twitteru. Čas strávený na této síti se zvýšil z 39 minut v říjnu 2013 na téměř jednu a půl hodiny v lednu 2014. Totéž platí i pro zpravodajské weby. V lednu 2014 navštívilo tyto webové stránky téměř 51 % internetových uživatelů, což je o 5 procentních bodů více než před protesty. V porovnání s říjnem 2013 strávili tito uživatelé v prvním měsíci letošního roku na webech v kategorii Zpravodajství dvakrát více času (tj. více než 3 hodiny).

Online TV a online streaming místo tradiční televize

Během nepokojů na Ukrajině rychle rostla popularita ukrajinských televizních stanic online. V průběhu října a listopadu loňského roku byla jejich návštěvnost velmi nízká, ale v prosinci 2013 dosáhla již 10 % a v lednu letošního roku dokonce 15 %. Ve stejném období klesala popularita internetových stránek veřejnoprávních televizních stanic. Zatímco v říjnu 2013 je navštívilo 14 % uživatelů, v lednu 2014 jich bylo již méně než 12 %.

Data pochází z výzkumu měření návštěvnosti internetu gemiusAudience za období říjen 2013 – leden 2014.

Do schránky> Tisk

Typ obsahu

zpráva

oblast

Média

stát

Ukrajina

Chcete se dozvědět více o tomto tématu?

Kontaktujte nás

Získejte všechny zprávy, názory a příručky v jednom e-mailu!

Přečtěte si náš newsletter