2016-09-08 13:58

Windows 10 se v ČR využívá nejvíce ze všech států CEE

Již téměř čtvrtina zobrazení stránek prováděných českými uživateli na webových stránkách pochází z operačního systému Windows 10. Je to nejvíce ze všech států regionu střední a východní Evropy. Windows 10 zaznamenal vysoký podíl zobrazení také v Estonsku a Litvě, naopak nejméně populární je v Bělorusku.  

Koncem července uplynul rok od uvedení nové verze operačního systému od Microsoftu na trh. Během těchto 12 měsíců zaznamenal Windows 10 nejvyšší nárůst počtu zobrazení právě v České republice. V srpnu 2015 měl Windows 10 více než 4 % zobrazení a lídr mezi operačními systémy, Windows 7,
44 %. O rok později pocházela z Windows 10 již čtvrtina všech zobrazení, zatímco podíl Windows 7 neustále klesá a nyní dosahuje 30 % zobrazení. Je tedy pravděpodobné, že pozici lídra na českém trhu již brzy obsadí Windows 10.

Silná pozice Windows 10, kterou můžeme pozorovat v ČR, neplatí pro další státy V4. Windows 10 je v Maďarsku a Polsku stále na třetím místě v žebříčku za Windows 7, který je lídrem na těchto trzích, a Androidem. Na Slovensku naopak již od května vede Android, který zaznamenal na tomto trhu třetinu zobrazení, druhý je Windows 7 a třetí Windows 10.

"Nízký podíl zobrazení stránek na mnoha trzích generovaných z Windows 10 není překvapující. Roste totiž podíl zobrazení z mobilních zařízení, který je na některých trzích dokonce vyšší než podíl zobrazení z klasických PC. Druhým důvodem je přetrvávající popularita systémů Windows 7 a 8. Další změny můžeme očekávat v nadcházejících letech, kdy firmy začnou migrovat ze starších operačních systémů na nejnovější a podíl Windows 10 se ještě zvýší. Nicméně můžeme pozorovat globální trend klesajícího prodeje výpočetní techniky, což je ovlivněno popularitou mobilních zařízení a nedostatkem revolučních změn, které by motivovaly lidi ke koupi těch nejmodernějších zařízení. Ty se často prodávají s předinstalovaným nejnovějším operačním systémem. Zde bych však nerad předvídal zásadní změny, alespoň ne v krátkodobém horizontu, " říká Marek Molicki, expert společnosti Gemius.

 

Data pochází z výzkumného nástroje gemiusPrism (www.rankings.cz).

Do schránky> Tisk

Typ obsahu

analýza

Chcete se dozvědět více o tomto tématu?

Kontaktujte nás

Získejte všechny zprávy, názory a příručky v jednom e-mailu!

Přečtěte si náš newsletter